Obserwatorzy

wtorek, 27 czerwca 2017

Wycieczka do Szwecji, czyli #46 Recenzja Ofiara losu i # 47 Recenzja Niemiecki bękart

Jak przełamać się do szwedzkich kryminałów po nieudanej trylogii Millennium??? Odpowiedź jest bardzo prosta- przeczytać książki Läckberg.

TYTUŁ: Ofiara losu
AUTORZY: Camila Läckberg
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca
 Liczba stron: 448
Od wydawcy: Policja w Tanumshede bada wypadek samochodowy. To, co wygląda na tragiczne zdarzenie, po kolejnym, podobnym wypadku zaczyna budzić podejrzenia. Policja ma pełne ręce roboty, tym bardziej, że w mieście kręcony jest telewizyjny reality show. Obecność kamer podsyca tylko konflikt między „gwiazdami” a miejscową społecznością. Pogoń za zabójcą oraz problemy osobiste wywołują u Patrika Hedströma stres i frustrację. Tym silniejsze, że staje wobec największego dotąd wyzwania detektywistycznego w swojej karierze, a przy okazji musi się zmierzyć z bolesną przeszłością...


Patrik i Erika szykują się do ślubu. Ze wszystkimi sprawami pomaga im Anna, która mieszka z nimi od czasu gdy zabiła swojego męża. Początkowo załamana odkrywa sens dalszego życia dzięki Danowi. 
Wypadek samochodowy ze skutkiem śmiertelnym- niby nic dziwnego gdyby nie to, że ofiara ma we krwi śmiertelną dawkę alkoholu a była abstynentką.   Gdy w kontenerze na śmieci zostaje znaleziona młoda dziewczyna, uczestniczka telewizyjnego reality show wszystko staje się bardzo skomplikowane. Patrik stara się połączyć te dwa morderstwa i jeszcze parę innych popełnionych w ciągu ostatnich kilku lat w serię morderstw. Nie jest to łatwe zadanie, a gdy w gazetach zostaje opublikowany fragment pamiętnika jednej z ofiar, w którym pisze, że rozpoznała mordercę robi się naprawdę gorąco. 
Komisariat w Tanumshede ma nowego pracownika jest nim młoda, ale bardzo doświadczona dziewczyna -  Hanna. Pracowała w wielu komisariatach dużych i tych mniejszych. Do nowego zespołu wnosi przede wszystkim dużo świeżości jednak nie stała się moją ulubioną bohaterką. Chyba nikt nie jest w stanie zastąpić mi Eriki. Kocham ją i jej charakter!TYTUŁ: Niemiecki bękart
AUTORZY: Camila Läckberg
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca
 Liczba stron: 568
Od wydawcy: Dlaczego matka Eriki Falck trzymała stary nazistowski medal? To pytanie nie daje spokoju Erice, która w końcu postanawia odwiedzić emerytowanego nauczyciela historii, aby dowiedzieć się czegoś więcej o tym medalu. Jednak mężczyzna zachowuje się dziwnie, nie potrafi odpowiedzieć na jej pytania, a w dwa dni później zostaje zamordowany. Czy to możliwe, że wizyta Eriki uruchomiła ciąg zdarzeń, który doprowadził do jego śmierci? I kto posunąłby się do tego, by dawne sprawy nie wyszły na jaw?

Erika znajduje na strychu nazistowski medal zawinięty w dziecięcy, zakrwawiony kaftanik oraz pamiętniki swojej matki. Postanawia, że nastał czas aby wreszcie wyjaśnić tajemnicę jej matki- dlaczego nie była taka jak inne kobiety - czuła, ciepła miła dla swoich dzieci? Dlaczego traktowała ją i Annę tak oschle? Medal znaleziony na strychu oddaje byłemu nauczycielowi historii Erikowi Franklowi. Po kilku miesiącach dwóch chłopców zastaje go martwego.  Policja usiłuje dowiedzieć się kto go zamordował.
W między czasie Erika dalej zagłębia historię matki. Dowiaduje się, że Erik i jego brat byli przyjaciółmi matki. Przyjaźniła się ona również z Brittą, chorą na alzheimera. Wkrótce i ona zostaje znaleziona martwa,a do jej zabójstwa przyznaje się mąż.
Anna i Dan układają sobie wspólnie życie, zajmują się urządzaniem domu i wychowywaniem dwójki wspaniałych dzieci. Ich spokój psują ciągłe kłótnie z dziećmi Dana z pierwszego małżeństwa. Nie potrafią się przyzwyczaić do "nowej mamy". Jednak już niedługo "coś" ich połączy.

Wydaje mi się, że dotychczas to najlepsza część. Zawiła fabuła, pełno niedomówień, zagadkowe zbrodnie. Uważam że Camila Läckberg jest mistrzynią łączenia przeszłości z teraźniejszością.


książki przeczytane w ramach LINK

4 komentarze:

 1. Uwielbiam Camille Lackberg i całą serie o Fjallbace! ❤
  Nie mogę się doczekać następnego tomu!
  Pozdrawiam.

  http://mareandbook.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również z niecierpliwością czekam na kolejne tomy

   Usuń
 2. Nie miałam jeszcze do czynienia z tą autorką choć jedną z jej książek leży gdzieś na pólce. Myślę, że niedługo się z nia zapoznam :)

  Pozdrawiam Agaa
  http://ilovetravelingreadingbooksandfilms.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto chociaż Camila Läckberg ma swój specyficzny styl pisania i nie wszystkim on pasuje

   Usuń