Obserwatorzy

piątek, 28 lipca 2017

Z wizytą u Gwidoszów, czyli #57 Recenzja Wszytko, tylko nie mięta i #58 Recenzja Michał Jakiśtam

Mimo iż są to dwie oddzielne książki postanowiłam połączyć je w jeden wpis. Dlaczego? Występują tu ci sami bohaterowie- rodzina Gwidoszów.


TYTUŁ: Wszystko, tylko nie mięta
AUTORZY: Ewa Nowak
Wydawnictwo: Egmont Polska
 Liczba stron: 191
Od wydawcy:Klasa maturalna, przystojniak Kuba Gwidosz jest przyzwyczajony do pełnych uwielbienia spojrzeń koleżanek. Spotkanie dziewczyny, która ignoruje jego obecność, zmieni wszystko…

Ciężko przedstawić opis zdarzeń w tej książce. Nie mamy tu jednego ważnego wydarzenia. Wszystkie są tak samo ważne i potrzebne, dodatkowo mają ukryty głębszy sens. Poznajemy codzienne życie prawie normalnej rodzinki, na którą składa się: tata Mariusz i mama Asia, czyli rodzicie o których marzy każdy nastolatek- wyrozumiali, cierpliwi, czasami zachowujący się jak nastolatkowie, córka Malwina, czyli dziewczyna spragniona miłości i akceptacji, syn Kuba, czyli chłopak kochany przez wszystkie dziewczyny, sam jednak zakochany w dziewczynie która kompletnie go ignoruje i najmłodsza Marysia, czyli tak ciekawskie dziecko jakiego jeszcze nie znacie. Dodatkowo radą służy kochana przez wszystkich babcia.
Wydarzenia w tej książce pokazują nam, że nie ma rodzin idealnych. W każdej rodzinie są jakieś problemy i niedomówienia. Bohaterowie borykają się z codziennymi problemami: miłością i jej brakiem, odchudzaniem, brakiem akceptacji, młodzieńczym buntem, czyli z tym co chyba każdy z nas zna.

Książka napisana jest lekkim piórem. Czyta się ją bardzo szybko, a rozdziały są dosłownie połykane przez czytelnika.


TYTUŁ: Michał Jakiśtam
AUTORZY: Ewa Nowak
Wydawnictwo: Egmont Polska
 Liczba stron: 243
Od wydawcy:Z dramatycznych powodów Edyta musiała zmienić szkołę i miejsce zamieszkania. Dziewczyna z początku nie może się odnaleźć, jednak dzięki nowym znajomościom dorasta do trudnych decyzji i wiele rzeczy w swoim życiu postanawia zmienić.Edyta wyjeżdża z rodzinnej Łomży do Warszawy, do swojego wujostwa- rodziny Gwidoszów. Wszystko to przez bardzo dramatyczne zdarzenia, które wydarzyły się w ubiegłym roku szkolnym. Jej surowy ojciec podjął decyzję bez konsultacji z córką. Tym sposobem Edyta stara się zaaklimatyzować w wielkiej nieznanej jej Warszawie. Mieszka u Gwidoszów, który mieszkają w troszkę innym składzie bo Kuba wraz z żoną mają swoje mieszkanie a Malwina studiuje za granicą. Dodatkowo w domu pojawiła się mała, niewyraźnie mówiąca Celinka.Pojawia się pytanie gdzie jest tytułowy Michał? Otóż Edyta dostaje w prezencie książkę. Początkowo czyta ją niechętnie jednak po pewnym czasie zakochuje się w głównym bohaterze. Zna każdy fragment książki poświęcony jego opisowi, wyrusza nawet na poszukiwanie swojego Michała. Książkowa miłość to nie jedyny problem Edyty. W szkole musi zmagać się z brakiem akceptacji i kpinami ze strony rówieśników a w domu ciężko znaleźć jej chwilę wytchnienia przy "zwariowanej rodzince".Te część pochłonęłam jeszcze szybciej niż poprzednią. Co prawda trochę denerwowała mnie główna bohaterka. nie potrafiła stawić czoła swoim problemom. Fakt, że brak pomocy (z jej własnej winy!) na pewno w tym nie pomagał.
Książki Ewy Nowak to coś co kocham. Pisze ona książki, które poruszają problemy spotykane przez każdego z nas. Czasem są one z pozoru błahe jednak mogą przeradzać się potem w poważniejsze sprawy. Mam wrażenie, że Ewa Nowak pisze te książki nie tylko dla młodzieży. Są w nich ukryte przekazy, których nie odkryje 12 dziewczynka. Przekazy te są ukryte dla dorosłych, dla rodziców. Książki pisane są bardzo psychologicznie, a jeśli natrafimy na książkę, w której opisywany jest podobny do naszego problem bardzo łatwo możemy go rozwiązać.
Dodam jeszcze, że obydwie książki należą do serii Miętowa. Jest to pierwszy i szósty tom :)
                                                    


                                                         Książki przeczytane w ramach:
LINKBrak komentarzy:

Prześlij komentarz