Obserwatorzy

wtorek, 27 września 2016

#1 Recenzja książki "Trzynaście powodów"

Jay Asher- "Trzynaście powodów" to totalny bestseler. Nie jest to opowieść o nastoletnich przyjaciółkach, szczęśliwej miłości, imprezach itp. To opowieść o depresji, samobójstwie, ciężkich chwilach w życiu Hannah. 


"Trudno mówić o rozczarowaniu, gdy potwierdzają się twoje oczekiwania."

Clay znajduje przed domem przesyłkę z 7 kasetami a na nich nagrane 13 taśm - 13 powodów dla których Hannah popełniła samobójstwo. Kasety krążą po ludziach. Każda osoba, która otrzymała tajemnicze pudełko jest powodem śmierci. Jak nietrudno się domyślić Clay jest jednym z nich. Przez jedną noc wsłuchuje się w opowieść koleżanki, błądzi po mieście żeby poznać prawdę. Nie wie, że ktoś go śledzi. Osoba ta ma dopilnować aby każdy z "oskarżonych" przez Hannah wysłuchał tego co ma mu do powiedzenia.
 
 
"Samobójstwo.Takie wstrętne słowo."


Książka ta jest świetna. Nie czyta się jej łatwo. Trzeba robić przerwy na refleksje, chwile ciszy... Clay często zadawał sobie pytanie czemu tego nie zauważył, czemu ona mu o tym nie powiedziała. Może warto poświęcić trochę więcej czasu naszym przyjaciołom, bliskim.
 Polecam ją każdemu (może z małym wyjątkiem osób które chcą się zabić bo to może ich tylko utwierdzić w przekonaniu, że dobrze robią. Może nie musi). Sama po jej lekturze dodałam ją na półkę "książek ulubionych" i z chęcią chciałabym ją jeszcze raz przeczytać. 


"Obaj wybuchamy śmiechem. Fajne uczucie. Ulga. Jak śmiech na pogrzebie. Może niestosowny, lecz zdecydowanie potrzebny."

 

4 komentarze:

 1. O tej książce dowiedziałam się dzięki mojej przyjaciółce i pomimo, że mnie zaciekawiła to nie miałam jakiejś głębszej chęci przeczytania tej książki, ale PRZEZ CIEBIE mam teraz ogromną ochotę :D Zdecydowanie wolę fantasykę, ale czasem potrzeba sie chwila przerwy czy wytchnienia w formie jakiejś obyczajówki, a wtedy lubię sięgać po taką która skłoni mnie do refleksji czy głębszego myślenia. I ta książka się właśnie taka wydaje. Samobójstwo to bardzo ciężki temat zwłaszcza dla osób których znajomy właśnie je popełnił. Na pewno w najbliższym czasie po nią sięgnę :)
  Buziaki :*
  Pomiędzy Wersami

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło czytać takie komentarze. Ja na książę trafiłam przez przypadek i nie żałuję :)

   Usuń
 2. Cudowna książka. Nigdy jej nie zapomnę! Każdy powinien jż przeczytać..
  wysnionyswiatksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dokładnie, jest to świetna książka

   Usuń